Smyčka: Porovnání verzí

Z ModelWiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řádek 8: Řádek 8:
  
 
<hr/>
 
<hr/>
 +
 +
Pro řízení smyčky se používá v zásadě nekolik přístupů:
 +
1. poloha přestavníku. Poloha přestavníku přímo určuje polaritu v přepínaném kolejovém úseku. Takto můžeme řídit jak "balón", tak kolejovou spojku. U některých "útvarů" však určit přestavník, podle kterého by se polarita řídila nejde.
 +
2. řízeni zkratem. Modul vyhodnotí zkrat, který vznike při přejezdu lokomotivy (vagónu s osvětlením apod) a propojení přepínaného úseku s okolím
 +
3. řízení pomocí optických senzorů, kolejových kontaktů nebo detekce obsazení.
 +
 +
 
<references/>
 
<references/>

Verze z 27. 3. 2021, 18:56

Pojem "smyčka" (vratná smyčka) se používá k označení "útvaru" v kolejišti, kde by došlo k napojení kolejnic opačné polarity. Typický a nejjednodušší je tzv. Balónová smyčka - viz obrázek.

Balónová smyčka.jpg

Na kolejišti pak vznikne zkrat, úsek smyčky je nutné oboustranně izolovat, a vyřešit jeho napájení tak, aby se dal připojit v takové polaritě, která vyhovuje pro vjezd (výjezd), který právě chceme použít.

Smyčka ale může vzniknou i v řadě jiných případů, při propojování různých tratí, nebo kolejovou spojkou u tzv. falešné dvojkolejky: prujezdna-spojka-pres-falesnou-dvoukolejku.png [1]


Pro řízení smyčky se používá v zásadě nekolik přístupů: 1. poloha přestavníku. Poloha přestavníku přímo určuje polaritu v přepínaném kolejovém úseku. Takto můžeme řídit jak "balón", tak kolejovou spojku. U některých "útvarů" však určit přestavník, podle kterého by se polarita řídila nejde. 2. řízeni zkratem. Modul vyhodnotí zkrat, který vznike při přejezdu lokomotivy (vagónu s osvětlením apod) a propojení přepínaného úseku s okolím 3. řízení pomocí optických senzorů, kolejových kontaktů nebo detekce obsazení.