Překombinovaný Smyčkový modul S88
Hlavní myšlenka smyčkového modulu je - využít sběrnici zpětného hlášení S88 ke sběru dat. Na sběrnici proudí data o obsazených úsecích, ohlasech výhybek, případně dalších snímačích. Tyto údaje se typicky sbírají kvůli automatizaci provozu, nebo i pouhé signalizaci na ovládacím pultu nebo displayi.
Smyčkový modul může sledovat změny senzorů a vyhodnocovat jejich průběh a ze změn v navazujících úsecích odhadovat polohu a směr jedoucí soupravy. Případné další snímače - jazýčková relé, optické závory atd mohou dále zpřesnit informace o pozici a/nebo směru soupravy. Pro základní jednoduchý provoz vystačí i pouhé proudové detektory a jednoduchý ohlas polohy přestavníku.
Základ smyčkového modulu tvoří moje oblíbené Arduino Nano, které má přímo vyvedený MicroUSB konektor. USB se používá ke konfiguraci a případnému monitorování činnosti. Příkazové rozhraní není nijak úžasné, vychází ze staršího kódu ReflexShield, je zde rozhodně co zlepšovat. Konfigurace se provádí textovými příkazy, a jde vypsat jako celek pro případné zálohování nebo archivaci - výpis tvoří sada příkazů, která - je-li vložena do "prázdného" modulu plně obnoví nastavení.
Balónová smyčka
Tradiční nejjednodušší smyčka. Tradiční způsob řízení vyžaduje aby na každé straně přepínaného úseku byl detekční úsek, kterým se smyčkový modul řídí. To znamená, potřebujeme:
- úsek s výhybkou
- jeden úsek vjezd
- vlastní přepínaný úsek smyčky
- jeden úsek výjezd
Navíc si modul "uzurpuje" řízení výhybky: to samozřejmě nijak nevadí - ale většinou jsou přestavníky zapojené do jiných dekodérů a tenhle jeden by byl "zvláštní" (jinak nastavovaný, jinak fungující).
S88 smyčkový modul si ovšem vystačí s:
- úsekem s výhybkou
- úsekem smyčky
- ohlasem výhybky
Jednak se tedy "ušetří" délka detekčního úseku, do kterého se musí vejít alespoň lokomotiva, jednak jeden senzor obsazení. Jediné omezení je, že do přepínaného úseku smyčky se musí vejít celá souprava. Úspora jednoho senzoru není nijak významná - máte-li ovšem k dispozici software pro modul J. Fučíka
Balón s S88
Když S88 modul zaznamená obsazení úseku 1 (přibližovací), podle aktuální polohy výhybky přepne relé. Při vjezdu vlaku do úseku 1 je tak smyčka připravená k vjezdu. Zároveň se však také sledují změny polohy výhybky - při změně směru se rovněž přepne polariy podle výhybky.
Zvolenou polaritu modul drží, až
- vlak opustí přibližovací úsek 1 směrem pryč od smyčky, nebo
- obsadí se čistě jen úsek smyčky (obsazení úseku 1 zmizí)
Když vlak zcela opustí hlídané úseky, modul přejde do klidového stavu a vypne relé.
Z toho je jasné, že vjezd do smyčky odbočkou a následný návrat sunutím nebude fungovat - bez přídavného senzoru, který y řídil spínání relé.
Smyčka s nádražím
Tato situace je obdobná, jako u balónu, s několika komplikacemi. Přibližovací a výjezdový úsek jsou odlišné - vjezdový (řekněme) úsek tvoří pravé zhlaví nádraží. Výjezdový úsek pak levé zhlaví nádraží, případně volná trať (úsek 1).
Jednodušší případ je, pokud je detekovaný úsek "zeleného" zhlaví protažený tak, aby se na něj (a před přepínaný úsek smyčky) vešla nejdelší lokomotiva. Horší je, když je detekovaný úsek zeleného zhlaví směrem do smyčky jen ta výhybka samotná: většinou je krátká, a není zaručeno že proudový snímač ohlásí obsazení - v takovém případě je ale možnost sestavit přibližovací úsek ze 2 detekovaných úseků (volná trať 1, výhybka / zhlaví vlevo): obsazení v kterémkoliv z nich se bude brát jako obsazení přibližovacího úseku.
V této konfiguraci nebude fungovat v některých případech bez přídavného senzoru návrat stejnou trasou přes výhybku: po průjezdu výhybkou, (její poloha společně s obsazením přibližovacího úseku slouží k přepnutí relé) se relé ihned přepne, neboť jsou splněny podmínky pro výjezd. Návrat výhybkou pak ale není možný.