Zdravím všechny, kteří zavítali na moje stránky, které jsou věnovány modelové železnici a modelaření.

Jako kluk jsem měl doma kolejiště, ale zůstalo někde v propadlišti času a já jsem se věnoval plastikovému modelaření. Po nějaké době jsem na internetu uviděl opět vláčky a jak se říká stará láska nerezaví. Tak teď si snad splním klukovský sen o velkém kolejišti i když dnes je to spíše o penězích. Budu se zde snažit publikovat svoje výtvory a možná, že to někomu pomůže, nebo bude inspirovat k vlastní práci na kolejišti, nebo modelech. Bohužel času na modelaření není moc, tak i aktualizace stránek bude nejspíš pomalejší, než je někdo zvyklí, protože modelaření není závodní koníček. No, ale s tím nikdo nic nenadělá. Pokud by Vám na stránkách něco nešlo, tak dejte vědět na.... Mail, do Knihy, nebo do Diskusního fóra, které je součástí Magazínu modely.biz  Tam se můžu pokusit zodpovědět i jiné dotazy. Pouhým kliknutím na modely.biz podpoříte chod stránek. Kdo přispěl. Na chod těchto stránek.

        Jen pro úplnost. Stránka vznikla 25.01.2006 v 12h.:32 min.:14sec.           

  A špičkové české výrobky (což mě velice těší) pro doplňky a tvorbu krajiny. 

                

      

Zajímavé odkazy, jak si můžete sami, nebo s pomocí, pořídit komponenty pro DCC ovládání. Já na svém kolejišti používám komponenty od kluků ze stránek DCC koleje (server je funkční jen od 6:00 do 22:00) . Ale v současnosti je možnost používat i komponenty od  Jindry Fučíka, který plno věcí dotáhl tak, aby vše bylo ještě lepší a funkčnější a to i s plnou podporou.

 

Další zajímavý odkaz je o výrobě pojezdů pro modelovou železnici. A hned vedle je pojednání o pětipólových motorcích Mashima a nejen o nich.

     

16.9.2014 - Poslední aktualizace

Moje"trucovna"pracovna.

Fotografické galerie

Stavba kolejiště

Různé

 Video

 Kameru mám, ale starou analogovou a mám určité problémy s převodem do mého starého počítače, takže omluvte případnou nekvalitu záběrů. Časem snad starší videa předělám do lepší kvality.

 

Skutečnost

Další věc, která rozhodně stojí za podporu je

...na nově spuštěném portále, kde budete moci sledovat stavbu a provoz jednoho z největších modelových kolejišť u nás. Lišit se bude ovšem ve svém návrhu a provedení. Nebude to totiž jenom vymyšlený systém kolejí a stanic, nýbrž reálné zhotovení podle skutečnosti. Více v sekci „O projektu“. Touto cestou také sháníme případné firmy i jednotlivce, kteří by byli ochotni se do projektu zapojit jak finančně, tak materiálně. Na oplátku máme pro sponzory připravenu reklamní plochu a volné vstupenky. Protože jsme začali jak se říká „Od podlahy“ můžete s námi sledovat postup stavby již od stavebních úprav prostoru až po její dokončení. Vaše případné dotazy, náměty a připomínky pište na uvedený mail či do návštěvní knihy. Budeme rádi, když nám zachováte přízeň a někdy se za námi přijedete osobně podívat.             Radislav Wimmer a kolektiv modelářů

 

Stránky, které se mi líbí a taky odkazy, které mi zasílají kolegové modeláři. Pořadí není rozhodující.

Jacek Modely - Moc pěkné stránky věnované sice velikosti TT, ale i tak je tam spousta zajímavých informací. Dále také super zvukové projekty českých lokomotiv pro dekodéry Zimo.

 Lokopin - Chystal jsem se na to asi 50 let. Spustilo se to tím, že mám místo, chuť a nemožnost dělat to, co jsem dělal dřív (muzika, sport, ryby atd.). Píšu to jen proto, že jsou to dost podstatné předpoklady. Alespoň pro mne, i když někomu stačí pouze nadšení (a šikovnost a trpělivost a nápaditost a…). Pokud se chcete s digitálem seznámit je tohle ta správná stránka.

Modeláři  ChrudimStránky vznikly z důvodu prezentace malých domácích kolejišť s hotovou ukázkou modelářských technik. Téměř každé prezentované kolejiště je zhotoveno originálním způsobem s nejrůznějšími pracovními postupy a tyto stránky se Vám je pokusí okrajově přiblížit v jednotlivých popisech kolejišť. Součástí je i fotodokumentace s porovnáním modelových lokomotiv podle skutečných drážních strojů, z nichž se některé objevovali na tratích v okolí Chrudimě. Stránky jsou zpracovány amatérsky a doufám, že Vás nikterak nezklamou.

Ostramo - V současnosti i u nás začínají vznikat modulová kolejiště budovaná na různém principu s různými zásadami a doporučeními. Pro jejich "normalizaci" slouží několik norem, návrhů norem a zejména silné sdružení FREMO (Freundeskreis Europaeischer Modellbahnen eV.). Stavba modulového kolejiště (modulů, které je možné s jistou mírou kombinovat) je postavena na několika úrovních interních norem a doporučení. Neformální, či do klubu sdružené skupiny, které se shodli na jistých normativních zásadách vznikly i v rámci Česka.

Shimiland - Jako malý kluk jsem měl vláček, pak se někde ztratil v chaosu života. Asi před rokem jsem jen tak zabrousil na internet a spatřil nádherný svět modelové železnice, kolem něj spoustu dětí a hlavně dospěláků různých věkových kategorií, kteří si bez rozpaků hráli a bavili se. A bylo rozhodnuto. Když mohou oni, já se k tomu co mě v dětství okouzlilo, vrátím také, i když ne jako specializovaný profesionál. Když jsem se rozhodl pro stavbu panelu nevěděl jsem o tom "jak na to" v podstatě téměř vůbec nic. Proto nechť tyto stránky slouží těm tatínkům a vláčku chtivým amatérům mnohdy i školního věku, k inspiraci a ukázce, že ne všechny věci jsou tak složité jak na první pohled vypadají a spousta věcí se dá dělat jednoduše a doslova na koleně za babku. Tyhle stránky popisují a shrnují moji amatérskou snahu jak jsem se s tím popral a pravděpodobně peru i nadále.

Trainmania - Cílem těchto stránek je jednak snaha prezentovat mé stále "obdělávané" kolejiště, jednak nabídnout své zkušenosti také ostatním modelářům, protože dobré myšlenky, které mohou být ostatním užitečné a mohou druhým pomoci, se mají šířit a hlavně pokud možno zdarma.

Zababov - Dnes se zdá, že modulové kolejiště a virtuální klub jsou zřejmou volbou pro úspěšný rozvoj klubového železničně modelářského života v současné uspěchané a finančně náročné době. No a o tom, jak se neobvyklé stalo samozřejmým jsou následující řádky. Nepopisují zdaleka vše, ale snaží se vyzvednout ty události, které přinesly něco nového.

ZababaWiki - Encyklopedie železničních modelářů obsahuje dokumentaci, užitečné postupy a návody pro železniční modeláře.

Ho moduly - Najdete zde především foto seriál z probíhající stavby modulů zastávky jednokolejné tratě v H0. Jejich hlavní poslání je zábava, takže i přes dodržování většiny "modulářských" norem jsou navrženy hlavně tak, abych si i doma mohl kdykoliv jen tak pohrát s vláčkami. Ovládání je digitální s využitím PC (Lenz LZV100-Railroad&co). Focení probíhá vesměs při velmi špatném osvětlení, buďte tedy k fotkám shovívaví.

Masinky2003 - Kolejiště jsem začal stavět v prosinci 2001. Prvotním impulsem byl "nátlak" mých dětí, které objevily při návštěvách u babičky krabice plné mašinek, vagónků, domečků a kolejí a neustále se dožadovaly jejich transportu do našeho panelákového bytu, což by znamenalo jejich postupnou likvidaci při provozu na podlaze. Transport byl tedy podmíněn požadavkem udělat pro vláčky pevné kolejiště. Po jedné takové návštěvě se zrodil nápad umístit kolejiště na sklápěcí panel velikosti 180x135 cm pod palandu, která měla pouze horní patro.

Vlaky modely - Vážení návštěvníci našich webových stránek! Vzhledem k tomu, že se v našem kamenném obchodě často setkáváme se zákazníky kteří se ptají jak postavit model železnice, krajiny na něm a elektrického zapojení, rozhodli jsme se pro Vás připravit malý foto seriál ze stavby vlastního domácího modelu v naší nejrozšířenější velikosti H0.

Kolejiště  Žďár - Na těchto webových stránkách se dočtete zajímavé informace o přípravě, stavbě a současnosti i budoucnosti modelového kolejiště, které není jen tak ledajaké. Kolejiště, které vzniklo díky Radislavu Wimmerovi a jeho přátelům, je značně rozsáhlé a propracované. Konstruováno je v měřítku H0. Na tomto webu se dočtete, jak Radislav popisuje nejprve sen, poté přípravu a nakonec samotnou stavbu, současný stav kolejiště a okénko jeho plánů do budoucna.

Libor Schmidt - Pokud si někdo chce hrát s vláčkem, velmi brzy zjistí, že k jeho ovládání potřebuje elektřinu a její částečné znalosti. Ještě poměrně nedávno bylo potřeba mít znalosti poměrně velké a navíc vlastnit buď dobře vybavenou dílnu, nebo kamarády s dobře vybavenou dílnou. Určitým řešením je přihlásit se k členství v některém klubu železničních modelářů, ale pokud si chcete „jenom jezdit“ a k tomu doma, není to ideální řešení. Naštěstí technika již pokročila dost daleko a digitální systémy ovládání jsou dnes rychle se rozvíjející a stále dostupnější záležitostí. Na světě existuje několik systémů se slovem DIGITAL v názvu. Mezi ty rozšířené, které stojí za to brát v úvahu, patří i DIGITAL PLUSÒ od firmy LENZ Elektronik GmbH

 Meine-n-welt - Stránky německého modeláře, který pracuje ve velikosti N. Je to důkaz, že i v tak malém měřítku se dá docílit velice hezkého kolejiště. Možný námět pro ty co se potýkají s nedostatkem místa.

Magazín.modely.biz  - Ukázka stavby dílového kolejiště, kterou provádí p.Dalecký. Patinování modelů. Tipy a triky. Diskusní fórum a mnoho dalšího.

Vlaky. net - Slovenské stránky věnované modelové, skutečné i virtuální železnici.

Parostroj- České stránky věnované modelové i skutečné železnici.

Domácí modulovka TT - Tak stránky se zase začnou plnit, krátká pauza způsobená přechodem z HO na TT je za mnou.

ZEL.AM - Na těchto stránkách najdete fotografie a příběhy kolem železnice, moje zaměření je hlavně na tunely a železniční stavby všeho druhu, které mám rád. Tento web si neklade za ambice být dokonalý, dělám jej pro svou potěchu a pro ostatní uživatele internetu.

Vlaky.com - Malá i velká železnice.


Modely H0  - jsou stránky o železničním modelářství a nejen o něm. Cílem stránek je podělit se o radosti a starosti se stavbou kolejiště, výrobou modelů vozidel či doplňků. Stránky obsahují fotografie a popisy několika kolejišť, atlas modelů lokomotiv, které provozovaly ČSD a ČD, dále například fotogalerie ze skutečné železnice a mnoho dalšího. Doufám, že se vám moje stránky budou líbit.

Digitální kolejiště na koleně - Vítám na těchto stránkách všechny příznivce modelové železnice! Budou věnovány stavbě ovladače pro digitální řízení provozu kolejiště, nevylučuji ale že se tu časem objeví i něco jiného (např. dlouho plánovaná stavba modulového kolejiště, různá modelářská elektronika apod.).
 

Railnet.sk/ - všeličo zo sveta velkej aj malej železnice

Štěpánkovo kolejiště - Na těchto stránkách Vám budu postupně prezentovat výstavbu svého domácího kolejiště. Hlavním motivem je provoz na dvojkolejné elektrifikované trati, která prochází stanicí Otrokovice. Z ní odbočuje vedlejší jednokolejná trať do koncové stanice Vizovice. Kolejiště je ve velikosti HO, rozměr panelu je cca 7 * 2,5 m. Pod stanicí Otrokovice se bude nacházet skryté, odstavné nádraží. Ovládání kolejiště bude digitálním systémem, napojeno na PC.

Rominov svet - Nájdete tu postup stavby digitálne ovládaného koľajiska a modelov vo veľkosti TT v podmienkach panelového bytu, ako i zábery z výstav s železnično-modelárskou tematikou.

Modelář železnic - Kolejiště HO bude umístěno na třech segmentech (podobný výraz je modul akorát v tomhle případě se části kolejiště nedají libovolně sestavovat). Jeden o rozměrech 250x120cm, druhý 130x100cm a třetí o rozměrech 75x300cm. Plánek kolejiště jsem si navrhl podle vlastní fantazie. Pro práci s reliéfem kolejiště jsem zvolil hodně oblíbený polystyren. Povrch bude členitý. Kolejiště bude obsahovat dvě nádraží a několik zastávek.

Modzel.sk - Stránky věnované různým kolejištím i skutečné železnici.

Kubickaparabola - na stránkách, jejichž předmětem je skutečná i modelová železnice. Z velice rozmanitého množství oborů, ze kterých se železnice skládá, se jí chci dále věnovat především z hlediska dopravní cesty jako takové. Tím mám na mysli tratě a stanice, železniční svršek a spodek, budovy, mosty a propustky, ... Ačkoliv jsem se tím uchýlil k čistě k stavebně technickému oboru, nemohu popřít, že to, co mě jako malého kluka k samotné železnici vlastně přitáhlo, byly mašinky. Převážná většina železničních publikací, časopisů a internetových stránek se zabývá vozidly a provozem. Otázka samotné dopravní infrastruktury je řešena ke své škodě pouze okrajově. I v oblasti modelové železnice se modeláři snaží klást důraz na mašinky a vagónky a dosti často správnost technického řešení samotné tratě opomíjí. Těmito stránkami bych se chtěl pokusit do této opomíjené železniční oblasti alespoň něco málo přispět.

Kolejistě - HO.wbs.cz - Zajímavé stránky o stavbě lokomotiv, kolejiště a mnoho zajímavého, třeba i ke stažení.

Lokálka TT - Dobrý den. Vítejte na stránkách věnovaných stavbě modelového kolejiště ve velikosti TT. Všechny další novinky budou prezentovány podle této rovnice : peníze + čas = aktualizace. Mám čas, ale peněz se jaksi málo. Tak držte palce. Předem děkuji. Jarda.

http://www.stokr.cz/ - Vítám Vás, na stránkách věnovaných nejen modelové železnici a to převážně ve velikosti H0, skutečné železnici, ale i mojí rodině...Protože jsou stránky ve stavu výstavby a data se doplňují, zde je zatím několik aktuálních informací:

Vláčky v Kobylkách -  Nejsem zatím rozhodnut, jestli i v modulech zůstanu u velikosti TT. Původní důvod, proč jsem se uchýlil k "téčkám" byl ten, že H0 vyžaduje moc místa a u Nka jsem byl tehdy přesvědčen o tom, že je zde téměř nedostupné. Nyní již vím, že to s tím Nkem není tak úplně pravda. Proto v tuto chvíli připouštím všechny tři varianty. Díky modulům odpadá problém s prostorem u H0, s TTčky mám už nějaké zkušenosti, které by šly využít a mám k nim i jakýsi nostalgický vztah (na druhou stranu TTčková úroveň kvality modulů nemá příliš dobrou pověst) a u Nka znám zase pár lidí osobně a Nková sekce Zababova je mi tak nějak sympatická. Rozhodně tedy zatím netuším, kterým směrem a jak rychle se budou mé kroky ubírat. Vše závisí mimo jiné i na tom, zda a jak rychle se mi podaří "vyčistit stůl" od současné práce, abych mohl s čistou hlavou vyjít vstříc zítřkům.

Modelové stavby - Vítejte na mých skromných stránkách, které jsou věnovány modelové i skutečné železnici. Jako malý kluk jsem někde v televizi uviděl modelové kolejiště a moc se mi miniaturní svět,  kde se prohánějí mašinky zalíbil a od té doby je to vlastně má největší záliba. Několik kolejišť jsem už postavil a dokonce jsem měl i své domácí kolejiště, ale rodina se rozrůstala a prostorově byla čím dál náročnější, takže dnes zatím na kolejiště v paneláku místo není.Také jsem vedl jeden modelářský kroužek, kde pod mým vedením malí kluci ve věku 6 - 14 let postavili velké kolejiště, takže si dovolím Vám ho na těchto stránkách představit.

Stavba modulu stanice Žleby ve velikosti N - Tyto stránky vznikly pro prezentaci stavby modulu Žleby ve velikosti N 1:160 . Vznikly pro mé kamarády a hlavně pro "údolí sviní"od Pěti peněz. Modul je vytvářen podle skutečné předlohy, je to jednodušší práce v tom, že se nemusí zapojovat tolik fantazie, ale zase je tam spousta staveb a věcí, které nejsou standardně k dostání a musí se pracně vyrábět. Předem se omlouvám, za nejapné komentáře k fotografiím, ale jsem už takový druh. 

Honzíkovy vláčky - Tohle není „deníček“ ani zpravodajská rubrika. Rozhodně nemám ambice psát denně tři fejetony, rozhovor s osobností a k tomu s pravidelností úderů věžních hodin přidávat nějakou odbornou stať. Na to nemám. Přinášet však jakousi „zpověď“ o dění v mašinkářském světě, který se dotýká mého vnoučka, mě samotného, stejně jako mých kamarádů a přátel, to mne (zatím) baví. Jak už jsem někde napsal, k takové rubrice mne inspiroval zakladatel českých internetových novin, spisovatel, novinář a fotograf Ondřej Neff, který přišel první s deníkem Neviditelný pes. Měl jsem tu čest s ním pár let spolupracovat na tvorbě jedné rubriky a leccos jsem od něho pochytil. Tady však budou vycházet jen sem tam nějaké perličky ze života… 

Prodejny.

Modely. biz - zde nakupuji většinu věcí na stavbu kolejiště

Model scene - Špičkově provedené modely zeleně, stromy, kostry stromů, foliáže, stromové listí a dřevěné ploty vyřezávané laserem.

Výtopna. hekttor. biz  - Je to už rok, co jsme začali poprvé uvažovat o oddělení komerční a nekomerční části našeho webu. Důvodem je to, že sem modeláři posílají bez nároku na honorář své příspěvky, ale my tu přitom vedeme obchod. Což nám samotným připadalo, slovy Mirka Dušína, poněkud nečestné a nesportovní. Díky úsilí našeho webmastera nakonec vznikl projekt s pracovním názvem Výtopna. A ten mu už i zůstal.

Modelová železnice - dobré ceny staveb, ale i jiných věcí

ing. Litomyský - prodej modelářských materiálů, spřáhla  Kadae  a mnoho jiného

Model bazar - odtud jsem si už koupil docela dost věcí za solidní ceny

Uhlenbrock - digitální komponenty  LTD, Uhlenbrock,  prodej licencí  Railroad & Co.

Detail - leptané doplňky, lokomotivy, vozy, tabulky, atd. ve velikosti HO, TT

Železniční modely Třmínek - Železniční stavebnice z leptaného mosazného plechu. Návody, tipy, triky, pracovní postupy s ukázkami.

DK-Model - Výroba polotovarů a stavebnic modelů z polyuretanu, železničních modelů z leptaného plechu a doplňků na modelové kolejiště.

HekTTor - leptané doplňky HO, TT

Lepty Kuber - výroba leptaných modelů a pojezdů

Model Train - Naše firma Model Train s.r.o. patří k největším obchodním subjektům se sortimentem v oboru modelové železnice v ČR. Vedle modelové železnice u nás najdete i veliké množství modelů autíček, dále velký výběr staveb a všeho ostatního

Miniatur - Od roku 1990 jsme vyráběli a montovali pro jednu německou firmu modely z bílého kovu, dřeva a resinu v nejrůznějších měřítkách od 1:220 (Z) až po 1:22,5 (G) na profesionální úrovni ... Nyní se specializujeme na výrobu již kompletně sestavených modelů mechanizačních prostředků z resinu v kombinaci s leptanými kovovými díly ...Vyrábíme rovněž zakázkové modely budov jak pro sběratele tak i pro reklamní a propagační účely, převážně ve velikosti 1:45 (0) a zde rozhodně patříme k modelářské špičce ... Na našich stránkách se můžete seznámit s průřezem výroby, se současnou nabídkou a rovněž také nahlédnete do našich „šuplíků" s budoucími projekty a připravovanými modely

Elsikor - modelárska predajňa na Slovensku.

 

 Návštěvní kniha

  Pokud chcete vědět kde bydlím

Pokud by to měl někdo blízko a chtěl se u mě zastavit kouknout, tak není problém mě kontaktovat. I když nic jiného, než je zde na stránkách ukázané, tak asi neuvidí.

 
 
 
 
 
 


Dne 22.4.2021 byla původním autorem udělena pro publikaci stránek "as is" licence CC-BY-NC.

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License.