Dekodér pro přestavníky PECO

POZOR !!! Dekodér V2

foto
Slave vypadá obdobně

Stále bude dostupná stará verze.

Dekodéry na PECO – Zkušenosti z provozu

Nejprve jsme dekodéry a přestavníky napájeli trafem ze start setu od ROCA a vše se zdálo v pořádku. Vyhybka byla položena volně na stole a přehazovala spolehlivě. Poté co náš tester HOUMR napojil vyhybky zabudované v kolejišti, začali se objevovat potíže s přehazováním. Někdy prostě nepřehodily a nepomohlo ani přidání času na sepnutí. Naopak vyhybka začala vrčet - ale nepřehodila. Při proměření bylo zjištěno, že v čase přepnutí vzniká na trafu velký úbytek napětí, který způsoboval naše potíže. Proto jsme koupili nové, výkonnější trafo.

To si můžete koupit třeba v GES

Po výměně trafa nastal další, závažnější problém. Vyhybku bylo možné přehodit maximálně 3krát, poté se sepnula trvale a přestavník začal vrčet - docházelo k proražení výkonného spínače TIP121. Při dalším proměřování bylo zjištěno, že naindukované napětí v cívce přestavníku nám při vypnutí proráží TIP121. Chtělo to jednoduchou úpravu zapojení. K spínači TIP121 je dodána ochranná dioda, která zabrání proražení.

Po této úpravě již nedochází k problémům s přehazováním vyhybek PECO a vše pracuje k naší plné spokojenosti.
Dokladem je úsměv mistra HOUMRA.

Byl vyvinut dekodér pro PECO V2, ve kterém jsou již ochranné diody zakomponovány.

Těm, kteří používají starší typ dekodéru bez ochranných diod, doporučuji je někde připájet. Třeba přímo na přestavník nebo zespod desky dekodéru.

Přímo na přestavník
foto
Nebo na desky dobastlit
foto

Co se vám může hodit: MASTER modul V2 SLAVE modul V2

Master + slave modul.

foto

Porovnání zkušebního dekodéru servo motorků a dekodéru pro PECO

foto

MASTER modul SLAVE modul
 
Copyright © Martin Marek